18 Kasım 2010 Perşembe

Mastering Basics in Men

Vedat Sakman bir şarkısı vardı; Zuhal Olcay'ın "Küçük Bir Öykü Bu" adlı albümünde yer alır. Albümün açılış şarkısı mıydı hatırlamıyorum, bir şarkıda kadın giyinir süslenir, heyecanla ve hevesle erkeğin gelmesini bekler, tanışmaları sonrasındaki ilk buluşmaları olacaktır.

"makyajımı yaptım bekliyorum
hazırlandım bu gece
beni çıkaracaksın diye
uçuyor, uçuyorum

penceredeyim saçımı tarıyorum
kulağım kapıda
elbisem buruşmasın diye
oturmuyorum"

Lakin erkek gelmez.

"tavandaki lambaya bakıyorum
gözlerimi yumdum ağlıyorum
kendime kızıyorum
ve seni bekliyorum

sokak sustu
perdeleri çektim
saçım başım elbisem
makyajım bozuldu
gelsen de sevgilim
şimdi artık çok geç çok geç
ama yine de seni bekliyorum"

Bu hikayedeki erkek öküz aleyhisselam çok affedersiniz. Bundan daha açık bir tanım olabilir mi? Esas arayıp da buluşmayı iptal edenleri irdelemek lazım. Erkekler neden bir kaç buluşmadan sonra birlikte planlamış olduğunuz yemeği, sinemayı ya da Sapanca gezisini iptal eder. Ya da şarkıda olduğu gibi ilk tanışmadan sonra daha siftah yapmadan arayıp gelemeyeceğini söyler.

Nedeni her ne olursa olsun, hayat bu adamların yaptıklarında "derin" anlam aramakla geçmez. İşte bayramlık iptal bahaneleri:

1- Senden daha iyisini bulmuştur!
Berbat bir durum. Moral bozucu, kahredici lakin dünyanın sonu değil. Olur böyle şeyler. Hayat sürprizlerle dolu. Kimin karşımıza ne zaman çıkacağını bilemeyiz. Bazen öyle biriyle tanışırız ki, harbi kaçırılmayacak kadar iyidir. Model erkeğimiz ıkınacak sıkılacak birazcık, nasıl yapsam da söylesem diye zorlanacak, sonunda arayıp buluşmayı iptal edecek. Tabii ki öküz olmadığı için sen incimeyesin diye gerçek nedeni söylemeyecek.

2- Korkmuştur.
Ay sanki adamı nikah masasına yürüteceksin ya da elini tutsa hamile kalacaksın da korkuyor. Kadınlar daha çok korkuyor evlenmekten, çocuk sahibi olmaktan, eve tıkılı kalmaktan, kirli çoraplarını yatak ucuna koyan adamla yanyana uyumaktan. Neyse korkuyor işte bu hödükler. Başlıyor kafada kurmaya; evde osura osura dolaşıyorum, yatağımda döne döne çaprazlama zıbarıyorum, canım istiyor dışarı çıkıyorum istemiyor yan gelip yatıyorum, sorumluluğum yok, vs vs vs. Bazen de eski sevgilinin açtığı yaraları hala yalamakla meşgul olduğundan tökezliyor, kararsızlaşabiliyor. Oooffff kardeşim nikah provasına mı gidiyorsun, alt tarafı çıkıp bir şey içeceksin, sohbet edeceksin. Böyle herşeyi büyüten, melodram yaratan adamla işin ne zaten. Bırak gitsin.

3- Eski Sevgilisine dönmüştür.
Garip ama gerçek. Sen kapıdan içeri girersin eski sevgilisi pencereden. Yani be adam benim gelmemi mi bekledin aklını başına toplayıp eski aşkına dönmek için. Ama napsın gönül bu? Buluşmayı iptal ediyorsa demek ki kafası karışık. Bırak gitsin çözsün sorunlarını. Eskiyle bağını koparamamış adam senin işine yaramaz. Yoksa Beyoğlu'nda gezerken ağzından kaçırıverir; "kaktüs'e ilk kez falanca ile gelmiştik", " O'nunla her pazar burda kahvaltı yapardık" türü cümleleri.

4-Ofiste işler yoğundur.
Mesela ben bu ara böyleyim. Yaptığım bütün programları son dakka iptal etmek zorunda kalıyorum. Kredi müzakereleri, deadlinelar, yazılacak konuşma metinleri, toplantılar. Hepsi üst üste gelir. Mecburen işim var çıkamayacağım der. İşim var deyip, ilerisi için bir öneri getirmiyorsa yalan söylüyor demektir. Eğer başka zaman çıkalım, bunu telafi edeceğim diyip tarih belirliyorsa gerçekten işi var demektir.

5-Niyeti sadece sevişmektir. Senin daha fazlasını istediğini düşünmektedir.
Valla böylesine denk geldiysen adama teşekkür et. Zira adam senin ne istemediğini biliyor ve saygı gösteriyor. Yatağa atıp ondan sonra da çekip gidebilirdi. Şanslı günündesin.İptal etme nedeni ya iş yoğunluğu olacaktır ya bir akrabası ölecektir ya da kardeşi askerden gelecektir.

6- Dedesi (ninesi, dayısı, yengesi,kuzeni) ölmüştür.
Allah rahmet eylesin doğru da söylüyor olabilir. Valla ortada böyle acı bir olayın vuku bulduğuna ilişkin herhangi bir kanıt belirti iz yoksa büyük ihtimal yalan söylüyordur. Ama yapılacak bir şey yok. İnanmış gibi yapacaksın. Ölen kimse yoksa, eninde sonunda yalanı ayağına dolaşacaktır. Doğruysa, başka bir şey düşünemeyecek halde olacaktır ve bir süre sonra kendini daha iyi hissettiğinde arayacaktır.

7- Ya evlidir ya da sevgilisi vardır.
Eh sana yazılırken evli olduğunu ya da sevgilisi olduğunu biliyordu ama geçici bir idrak tıkanıklığı, kısa süreli bir hafıza kaybı dolayısıyla bu ufak gerçek aklına gelmemişti. Artık .ikiyle değil aklıyla düşünmeye başladı ve arkasını kolluyor. Hele bir de karısı olduğunu kabul ediyorsa adam sayı peşinde koşan bir sapık. Kaç, uza, yok ol.

8- Hasta olmuştur.
40 derece ateşle yanıp tutuşmadıkça hiç bir erkek nezle oldum diye buluşmayı iptal etmez. Hasta olmadığın halde, işi arayıp hastayım evde dinleneceğim dediğin zamanları hatırla. Hasta adamın sesinden belli olur. Yine de sakin ol Sherlock, doğru da olabilir.

9- Seni hatırlamıyordur.
Olmaz olmaz deme. Tanıştığınızda kör kütük sarhoş idiyse muhtemelen hatırlamayacaktır. Sarhoş adamın dediğine yaptığına üzülünmez. Koy gitsin.

10- Anası istememiştir.
Anasının kuzusu vak'ası. Anasından bahsedip duruyorsa, hayırlısı hiç buluşmamanız.

11- Herif eşcincel olabilir.
Başka söze gerek var mı?Bu adamlardan çok iyi alışveriş arkadaşı oluyor. Sen ara ve Network ucuzluk yapmış gidelim mi diye sor.

12-Seninle ilgilenmiyor.
Evet tanışmak için bütün gece uğraşmış olabilir ama herkes fikrini değiştirebilir. Birkaç kez görüştükten sonra birbirinize göre olmadığınızı düşünmüştür. Zorlamanın manası yok. Lütfen ağlama, kendini reddedilmiş hissetme. Zorla güzellik olmaz. Telefonu kapattığı an unutacak seni. Şimdi bu adam için geceleri uykusuz kalmaya değer mi?

Birileri ile çıkmanın mantığı zaten sana uyan birilerini bulmak. İlerleyelim hanımlar. Tabii beyler siz de.

Hiç yorum yok: